Sztuka podarowywania kwiatów

Wbrew pozorom podarować komuś kwiaty stosownie do okazji to wcale nie jest takie proste. Obowiązuje kwiatowy savoir – vivre . Bardzo łatwo popełnić faux – pas, z którego potem nie ma jak za bardzo wybrnąć. I to jest wystarczający powód aby zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami. Poza tym w wyborze kwiatów, wskazówką jest dla nas pora roku.
Wszystko zależy od rodzaju znajomości, czy jest to osoba nam bliska, czy nie. Jeśli jest to ktoś bliski, ma urodziny, czy imieniny, czy np.: jest to rocznica ślubu naszych rodziców, dzień matki; śmiało można dać w prezencie kwiatek doniczkowy. Zwłaszcza jeśli wiemy, że nasz solenizant kocha hodować kwiaty. Żeby nasz podarek był bardziej efektowny, własnoręcznie możemy ozdobić doniczkę, nie pomijając wielkiej kokardy.
Jeśli nie znamy dobrze czy bardzo dobrze osoby, której mamy zamiar wręczyć kwiaty, pozostajemy przy kwiatach ciętych. Zwłaszcza jeśli jest to oficjalna okazja. W bukiecie zawsze musi być nieparzysta liczba kwiatów, wyjątek stanowi duża ilość np.: 60 . Po prostu taki bukiet prezentuje się lepiej. Inny bukiet będzie np.: na rocznicę ślubu, inny na osiemnastkę.
Unikajmy na przykład – Chryzantem, które kojarzą się wielu osobom z cmentarzem.
W miarę możliwości, takich, które wywołują tego typu skojarzenia. Tak jak moja babcia zawsze powtarzała, że lilie to kwiaty nagrobne. I pamiętam jak się na mnie trochę obraziła, kiedy wręczyłam jej urodzinowy bukiet z lilii. A wybrałam lilie dlatego, że to jedne z najpiękniejszych kwiatów.
Kolejna rzecz to kolor. Jeśli chłopak ma zamiar przyjść do swojej lubej z bukietem róż, to wypada żeby miał również bukiet dla jej mamy; dla dziewczyny czerwone róże – jak najbardziej, dla mamy już nie. W końcu czerwień to symbol namiętności i miłości. Dla mamy odpowiednie będą jasnoróżowe – najbardziej neutralne. Nie powinno dawać również żółtych róż – symbolizują zdradę. I tak by można wyliczać jeszcze długo symbolikę i kwiatów, i ich barw; ale o tym później..
Kiedy przychodzimy do naszych gości, w parze, bukiet solenizantowi, czy solenizantce zawsze wręcza mężczyzna, nigdy kobieta ( wręcza prezenty). Bukiet podajemy lewą ręką, tak by prawa była wolna, do uściśnięcia ręki. Jeśli bukiet jest zapakowany w papier, zawsze go ściągamy, celofan zostawiamy (chociaż niekoniecznie) i łodygami do góry, nigdy do dołu.
Pamiętajmy również o tym, żeby nasz darowany bukiet nie wyglądał jak wiązanka pogrzebowa. Czasem lepiej jest podarować jedną, pięknie przybraną różę. Oczywiście wszystko, stosownie do okazji.

Posted in Inne |

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Powered by Gb-rugs.com - Rugs & Carpets