Prezent dla małego geniusza, część 1

O rozwój psychofizyczny naszego dziecka powinnyśmy już zacząć się troszczyć w wieku prenatalnym. Przecież już w czasie ciąży dziecko  odbiera bodźce ze świata zewnętrznego. Dziecko zaczyna słyszeć od 16 tygodnia ciąży.  Dobrze jest czytać takiemu maleństwu, słuchać muzyki (przykładając słuchawki bezpośrednio do brzucha) i dużo, dużo mówić do maluszka.
A kiedy maluch pojawia się na świecie, dalej mu czytajmy, nawet jeśli odnosimy wrażenie, że jest jeszcze stanowczo za mały. Korzystnie na rozwój psychofizyczny,  wpływają maty edukacyjne dla niemowlaków, czy różnorakie karuzele, pozytywki, zawieszane nad łóżeczkiem dziecka, czy stojące. Uczą one skupiania uwagi, na określonych kształtach i kolorach, dźwiękach. W końcu wszystkie te bodźce stymulują rozwój mózgu.
W miarę rozwoju malucha, dobrze dobrane zabawki, uczą i rozwijają już wcześniej nabyte umiejętności. Tak jak np.: słynny „garnuszek na klocuszek”, uczy kolorów, kształtów, cyferek, a dziecko ma frajdę, może sobie rzucać klocuszkami do woli, a garnuszek jeszcze do tego gra melodyjki i śpiewa ( naprawdę polecam). Zabawka nadaje się dla dziecka, które już samodzielnie siedzi.
Niemowlaki uwielbiają małe, kolorowe książeczki, drewniane, z kartonu, gumowe – do kąpieli. Maluchy nie dość, ze się zainteresują ich tematyką, uczą, to jeszcze mogą sobie je pogryźć, rzucić nimi i nic się nie stanie ( no dostać drewnianą w głowę – guz murowany, zwłaszcza pod okiem ;)). Do łask wróciły drewniane klocki i układanki,które doskonalą przede wszystkim myślenie i wyobraźnię, skłaniają również do logicznego analizowania. Do tego należy dołączyć książeczki interaktywne.
Wybierajmy takie zabawki, które wymagają od dziecka inwencji, tak żeby to nie sama zabawka bawiła dziecko, tylko żeby dziecko bawiło się zabawką. Jak od samego początku dziecko widzi że „wszystko dzieje” się samo, dajemy po malutku do zrozumienia, że nie trzeba się o nic starać, uczymy go pasywności, co może mieć przykre konsekwencje w przyszłości. Starajmy się w miarę możliwości, poświęcać jak najwięcej czasu z naszym maluchom, bawmy się z nimi i uczmy, to procentuje…

Posted in Prezent dla Dziecka, Prezent na Gwiazdkę, Prezent na urodziny |

Możliwość komentowania została wyłączona.

Powered by Gb-rugs.com - Rugs & Carpets