Książkowe powroty do dzieciństwa – czyli prezent dla dziecka na każdą okazję

Niestety, książki idą do lamusa i to z wielkim hukiem. Polacy coraz mniej czytają. Przerażający jest również fakt, że młode pokolenie stroni, od słowa pisanego. W końcu w internecie jest wszystko co potrzebne.
Jednak, książki nic nie jest w stanie zastąpić. To ona uczy czytać, pisać, myśleć, kreuje naszą wyobraźnię, poza tym kształtuje stylistykę wypowiedzi pisemnej i poprawność językową stosowaną w codziennej komunikacji. Niby wszystko jest oczywiste, ale nadal nie sięgamy po książki.
W imię hasła, „Cała Polska czyta dzieciom”, postarajmy zadbać o to żeby dzieci chociaż spróbowały zacząć czytać słowo pisane. Sami dajmy im dobry przykład od małego, bo to zaprocentuje w przyszłości.
Książka to idealny prezent na każdą okazję. Kto z nas nie pamięta baśni Andersena, Braci Grimm, czy „ Baśni z 1001 nocy”? Może akurat nie wszystkie są dla dzieci, ale większość tak. A pamiętacie „Dzieci z Bullerbyn”, „Pippi Langstrumpf”, „Kubusia Puchatka”, „Alicję w Krainie czarów”? Do głowy przychodzi mi jeszcze „ Pięcioro dzieci i coś”, „Spotkanie nad morzem”, „Dolina Muminków”, czy „Przygody Mikołajka”.
W starszych klasach szkoły podstawowej wszyscy czytali „Opowieści z Narni”, a wśród dziewczynek królowała „ Ania z Zielonego Wzgórza” oraz Jeżycjada – perypetie rodziny Borejków, Małgorzaty Musierowicz. Nie omieszkało tez się zapoznać przygodami Tomka Wilmowskiego – Alfreda Szklarskiego, czy przygodami Stasia i Nel, „W pustyni i puszczy”. Do całego kanonu klasyki trzeba jeszcze dołączyć Marka Twaina i Julisza Verne’a. Wśród polskich autorów: Jan Brzechwa, jego wiersze i „Akademia Pan Kleksa”, Irena Jurgielewiczowa – „ Ten Obcy”. No i nieśmiertelny Kornel Makuszyński, przedwojenna polska, „Szaleństwa panny Ewy” czy „Awantura o Basię”. Nie wspomniałam jeszcze o „Małej księżniczce”, „Czarnym Księciu”, „Lassie Wróć”, „ Małym Księciu”, „Księdze Dżungli” Kipplinga. Dla młodszych dzieci – „ Przygody misia Paddingtona, „Doktor Dolittle”.
Sądzę, że część tytułów pominęłam. Warto pokazać naszym dzieciom, że czytanie wcale nie jest nudne, i tylko czytanie potrafi przenieść nas w krainę marzeń, baśni i przygód.

 

Kto chce, aby jego dziecko w wieku dorosłym nie bało się realizować swoich marzeń?

Bajki dla dzieci o sukcesie. Audiobook ten jest adresowany do rodziców, którzy chcą już od najmłodszych lat wpajać dzieciom teorie związane z sukcesem, motywacją, pozytywnym myśleniem i odwagą.

Te inspirujące bajki dla dzieci można odtwarzać swoim pociechom do poduszki, lub jako rodzaj rozrywki w ciągu dnia. Zawarte w opowiadaniach przesłanie dotrze do młodych umysłów naszych pociech i zagnieździ się w nich, aby wkrótce wykiełkować i przynieść niesamowite plony. Opowiadania te mogą być również kierowane do starszych dzieci. Zobacz więcej

Posted in Prezent dla Dziecka, Prezent na Gwiazdkę, Prezent na urodziny |

Możliwość komentowania została wyłączona.

Powered by Gb-rugs.com - Rugs & Carpets